KONST / Oljemålningar / Oljemålning 11712020
*
nr 1171 2020
Hanna Pauli
(1864-1940), Sverige
Oljemålning, Hanna Pauli (1864-1940), (f. Hirsch) Sverige. Visby. Signerad Hanna Hirsch, daterad 1893. Olja på duk, 75x54 cm
Hanna Pauli-Hirsch, svensk målare född i Stockholm 1864, död 1940 i Stockholm.
Utrop:
20.000 kr
Såld:
16.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 mars 2018
kl 19:05:59
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/3 19:00:19
1
Vinnande bud
- Klassiska
26 mar
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Hanna Pauli
Hanna Pauli-Hirsch, svensk målare född i Stockholm 1864, död 1940 i Stockholm.
Läs mer om Hanna Pauli
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: hanna pauli hirsch olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige visby
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 20:44
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 18:53
-
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 19:55
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 19:11
-
3217 Oljemålning
Anders Liljedahl, komposition. Signerad, oramad. O..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:05
-
3099 Oljemålning
Andrzej Szlagier (1913), Polen, "Warsaw by night"...//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:30
*
Hanna Pauli
Hanna Pauli-Hirsch, svensk målare född i Stockholm 1864, död 1940 i Stockholm.
Läs mer om Klassiska
Läs mer om Hanna Pauli
nr 1171 2020
Hanna Pauli
(1864-1940), Sverige
Oljemålning, Hanna Pauli (1864-1940), (f. Hirsch) Sverige. Visby. Signerad Hanna Hirsch, daterad 1893. Olja på duk, 75x54 cm
Hanna Pauli-Hirsch, svensk målare född i Stockholm 1864, död 1940 i Stockholm.
Utrop: | 20.000 kr |
---|---|
Såld: | 16.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 26 mars 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/3 19:00:19 | 1 | Vinnande bud |
- Klassiska
26 mar
Klassiska
PÃ¥ vÃ¥r klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byrÃ¥ar och bokskÃ¥p, svenskt och utländskt äldre och modernt mÃ¥leri, silver, 1900-talsdesign av A ...Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Hanna Pauli
Hanna Pauli-Hirsch, svensk mÃ¥lare född i Stockholm 1864, död 1940 i Stockholm.Läs mer om Hanna Pauli
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: hanna pauli hirsch olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige visby
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 20:44 -
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 18:53 -
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 19:55
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 19:11 -
3217 Oljemålning
Anders Liljedahl, komposition. Signerad, oramad. O..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:05 -
3099 Oljemålning
Andrzej Szlagier (1913), Polen, "Warsaw by night"...//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:30